Studnie głębinowe czy zbiornik deszczu – co do podlewania?

Czyli remont i nie tylko...

Studnie głębinowe czy zbiornik deszczu – co do podlewania?

Studnie głębinowe

Studnie głębinowe czy zbiornik deszczu – oto jest pytanie. No właśnie – które rozwiązanie jest lepsze? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i swoje minusy. Ale powoli.

Dlaczego lepiej wybudować studnię głębinową?

Studnie głębinoweWiercenie studni głębinowej kraków to droga inwestycja ale ma bardzo dużo zalet. Po znalezieniu wody (prawie zawsze jest, tylko na różnej głębokości) mamy ją praktycznie bez przerwy tj. upał, mróz (o ile gdzieś nie zamarznie), kiedy chcemy to ją wykorzystujemy. Inwestycja ta jest jednak droga jak już wcześniej wspominałem, w pobliżu Krakowa taki koszt waha się od 5000 do 15000zł zależnie od głębokości, miejsca czy gleby i jakości wykonanej usługi oraz materiałów. Drugą możliwości jest zbieranie wody deszczowej. Ta technika jest dużo tańsza. Należy zakupić zbiornik, zrobić dopływ wody najlepiej skąd tylko się da do zbiornika np. z rynny czy podjazdu. Im więcej będzie dopływów tym szybciej będziemy ją zbierać. Jednak musimy dostosować zbiornik do swoich potrzeb z zapasem. Do tej pory w naszym klimacie był to bardzo doby pomysł – minione wakacje jednak pokazały, że zebrana woda może być niewystarczająca, w końcu jaki musielibyśmy mieć zbiornik, żeby starczyło z niego na podlewanie ogrodu podczas 2miesiący suszy? Nie wspominając już o podlewaniu upraw np. truskawek gdzie powierzchnia pól często jest bardzo duża. Widać zatem, że jeżeli mamy do podlania 5m2 trawy i kilka roślin można zrobić sobie taki zbiornik deszczu. Dla większych ogrodników czy rolników to rozwiązanie jest już całkowicie za mało wydajne. Jeden zbiornik wystarczyłby na jedno czy dwa podlania, czyli tyle co nic. Dla ludzi, którzy mają duże ogrody, pola z pewności polecam odwiert studni głębinowej.

W przypadku rolników lub ogrodników jestem przekonany, że w czasie suszy inwestycja ta zwróciłaby się bardzo szybko. Ceny upraw są wyższe przez mniejszą ich ilość a taki rolnik mający stały dostęp do wody nie będzie stratny.