8 września 2015 Ogród 0
oprawa oświetleniowa

Oświetlenie zewnętrzne jest niezwykle ważne zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i większy komfort podczas wracania do domu po zmroku. Oprócz swojej funkcji użytkowej, oprawa oświetleniowa pełni również bardzo ważną rolę dekoracyjną, dzięki niemu ogród robi się nastrojowy, a otoczenie domu bardziej eleganckie. Najczęściej wybieramy oświetlenie LED, dobrze sprawdzają się również reflektory oraz świetlówki.

Jakich elementów budynku i jego otoczenia powinna dotyczyć oprawa oświetleniowa?

oprawa oświetleniowaNajważniejsze będzie odpowiednie oświetlenie drzwi wejściowych, w ten sposób można zwiększyć komfort mieszkania, łatwiej znaleźć klucze i trafić do wejścia, poza tym w ten sposób domownicy widzą, kto wchodzi do ich domu. Każdy producent oświetlenia z pewnością poleci też plafony ścienne bądź kinkiety, które będą świetnym rozwiązaniem na taras. Przy schodach i chodnikach stosuje się natomiast lampy wolnostojące lub przeznaczone do montażu w nawierzchni. Planując zakup i rozmieszczenie oświetlenia zewnętrznego trzeba mieć na uwadze to, że będzie ono narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. To dlatego oprawa oświetleniowa musi być szczelna, najlepiej wybierać produkty oznaczone symbolem IP 44 – dla oświetlenia ściennego i IP 65 – dla oświetlenia montowanego w nawierzchni. Planując instalację oświetleniową na posesji, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Należy zabezpieczyć obwody elektryczne przeciwprzeciążeniowymi, a przewody prowadzić w peszelach. Jeżeli chodzi o oświetlenie drogi do garażu, odpowiednia będzie oprawa najazdowa, która podświetli pojazd od dołu.

Gdy posiadamy ogród, tam także warto umieścić oświetlenie. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie źródło światła punktowe. Oczywiście nie chodzi o to, aby rozświetlić cały ogród, tylko jego poszczególne elementy, które zbudują odpowiedni nastrój. Bardzo często stosuje się lampy wpuszczane w grunt, które świetnie rozjaśnią trawnik, warto też pomyśleć o lampach zasilanych energią słoneczną, którymi można oświetlić ścieżkę do domu oraz jego otoczenie. Najważniejsze, aby przed zakupem oświetlenia dokładnie przemyśleć jego rozmieszczenie.