8 października 2015 Urządzenia 0
Bateria słoneczna, fotowoltaika

Fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się pozyskiwaniem energii ze światła słonecznego, a dokładniej przetwarzania tego drugiego na prąd.

Fotowoltaika – co to jest?

Bateria słoneczna, fotowoltaikaTo wszystko dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Pomimo wysokich kosztów instalacji to i tak bardziej opłaca się zamontować panele fotowoltaiczne czy panele słoneczne. Jest najtańsze w eksploatacji w porównaniu do źródeł energii odnawialnej. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów. Po pierwsze świat idzie w kierunku ekologii więc pomimo dużych kosztów założenia czy instalacji opłaca się korzystać z darmowego źródła energii. Załóżmy, że tak statystyczny Jan Kowalski zasila swój dom energia elektryczna z elektrowni. Nie dość, że zapłacił za założenie instalacji to musi co miesiąc zapłacić za dostarczenie tej energii. Przy użyciu fotowoltaiki płaci tylko za panele słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Energie elektryczna, którą pozyskuje ma za darmo! Czy to nie jest opłacalne? Koszt założenia (jednorazowy) wynosi około 15-20 tys zł. Każdy z Was pewnie się już śmieje bo rzeczywiście koszta są ogromne. No ale tutaj dobra wiadomość Unia Europejska z racji tego, że dąży do ekologii daje dotacje na panele słoneczne. A w przeliczeniu dla porównania założenie panela to 20 tys zł dotacje z UE to powiedzmy 50% czyli my wykładamy 10 tys zł. To nam się zwróci po 10 czy q2 latach. Płacąc co miesiąc rachunek za prąd w wysokości powiedzmy 122 zł za czteroosobową rodzinę to przez 10 lat zapłacimy za prąd ponad 14 tys złotych a więc już mamy zwrot. I tu jeszcze jedno ułatwienie bo pewnie każdy myśli, że trzeba jakieś pozwolenie itp. Otóż właśnie nie ponieważ elektrownie do 40 Kw są dozwolone, a ponadto operator energii ma obowiązek podłączyć je do naszej sieci.

Dzieje się tak ponieważ do 2020 roku Polska musi przejść w większej ilości na energię odnawialną ograniczając zużycie paliw kopalnych. Co więcej baterie słoneczne jest łatwa w eksploatacji w zasdzie bezobsługowe i mają gwarancje działania do 25 lat.